پنج‌شنبه 31 مرداد‌ماه سال 1392
اتحادیه مرغداران بندرعباس یا یک پیشنهاد و دیگر هیچ

رئیس محترم جمهور کشور در تبلیغات انتخاباتی خود و همچنین در سخنرانی های پس از پیروزی در انتخابات مدام بر واگذاری کار اصحاب فرهنگ و هنر به خودشان و به اصناف و انجمن ها و تشکل ها تاکید داشته اند .


و اما بعد


در بندرعباس و یا اساسا در سراسر کشور اصناف و اتحادیه ها برای تعیین سر پرست و مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره از طریق مجمع امور صنفی انتخابات برگزار می گردد و یا حتی تعیین اعضا هیئت مدیره نیز با رای مجمع انتخاب صورت می گیرد .


تا چند سال پیش در تئاتر و هنرهای تجسمی و دیگر انجمن های هنری استان برای تعیین رئیس کار بر همین منوال به پیش می رفت امام اکنون فقط یک انجمن هست که انتخابات برگزار می کند وآن هم انجمن عکاسان هرمزگان است .


اما متاسفانه کلیدی ترین هنر استان که جزء قدرت مندترین یا با امکانات ترین انجمن هنری استان  است یعنی انجمن سینمای جوانان  بندرعباس تعیین مدیر یا سرپرست یا رئیس یا هرچیزی که شما اسمش را می گذارید ساختار انتصابی حاکم است !


و این ساختار انتصابی به انجمن پر حاشیه و حالا بیشتر از همیشه نحیف شده ضربات جبران ناپذیری وارد نموده است . هر گاه هر کسی لب به اعتراض می گشاید آقایان و یا خانم ها جوابشان این است که ساختار تعیین رئیس در سینمای جوانان ایران متفاوت است و این جز آئین نامه یا اساسنامه این انجمن می باشد .


نگارنده برای روشن شدن ساختار انتخاب رئیس دفاتر در انجمن های سینمای جوان کل کشور توضیحاتی را برای خواننده محترم عرض می نماید .


انجمن سینمای جوانان ایران یک انجمن دولتی است که از سوی رئیس سازمان سینمایی کشور و یا همان معاون امور سینمایی وزارت ارشاد سابق اعضای هیئت امنا و یا هیئت مدیره آن تعیین می گردند که این اعضای هیئت مدیره خودشان  مبادرت به تعیین مدیر عامل برای انجمن سینمای جوانان ایران می نمایند و این اختیار به مدیر عامل انجمن سینمای جوانان ایران داده شده تا روءسای دفاتر 60 گانه را خود شخصا  به صورت مستقیم منصوب نماید لازم به ذکر است انجمن سینمای جوانان ایران در کل کشور دارای 60 شعبه یا 60 دفتر می باشد که انجمن سینمای جوان بندرعباس یکی  ازین 60 دفتر یا شعبه می باشد .


به هر حال


مدیر عامل انجمن سینمای جوانان ایران از طریق رایزنی با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانها کل کشور و همچنین از طریق استعلام از کارمندان رسمی خود انجمن سینمای جوانان ایران  در شعبات ، که در  بندرعباس تنها یک نفر  و سر کار خانم فروزان کهوری نژاد بندری می باشند  و با همفکری این پرسنل محترم  اقدام به منصوب کردن رئیس سینمای جوان در دفاتر خود می نماید .


تا اینجای کار مساله ای نیست


اما مساله ازین جا به بعد شروع می شود که در این فرایند تعیین تلفنی رئیس برای انجمن های سینمای جوان در کل کشور و بخصوص در بندرعباس فضای لابی گری و یا باند بازی و زور آزمایی ایجاد می شود و هر کس لابی بیشتری کرد رئیس انجمن را تعیین می کند .

 به عنوان مثال در دوره قبلی قبل از بر روی کار آمدن جناب آقای محمود عسکری رئیس محترم فعلی انجمن سینمای جوان  بندرعباس ،جناب آقای حسام الدین انصاریان که حمایت ویژه جناب آقای همایون امیر زاده مدیر کل  ارشاد وقت استان را به همراه داشتند به عنوان رئیس انجمن سینمای جوانان بندرعباس پس از دوندگی بسیار زیاد جناب همایون امیر زاده  در این سمت منصوب شدند اما نهاد های خارج از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و عموما بی ربط با مسائل فرهنگی و هنری ، جناب آقای انصاریان را پس از گذشت دو روز و قبل از خشک شدن جوهر امضا حکم ریاست و پیش ازین که ایشان به صندلی اش در دفتر کارش در انجمن سینمای جوان بندر عباس برسد با تلفن از سوی آن نهاد محترم از کار بر کنار شد . پروسه تعیین رئیس مجددا به جریان افتاد و جناب امیر زاده به گزینه فعلی رسیدند .


همه حرف نگارنده پس از کش و قوس های فراوان فقط این  است که این ساختار دچار اشکال  است و معیوب  است برای همیشه همین مسائل را به وجود خواهد آورد این یک سیکل معیوب است که همه را معیوب می کند .


صحبت نگارنده بر روی  شخص یا اشخاص نیست که همه اشخاص از نظر بنده محترم هستند  همه صحبت بر روی  اشکال در ساختار است و اگر  ساختار ها و  قوانین اصلاح شوند نه سیخ می سوزد و نه کباب ! و این همه انرژی اعضای محترم سینما در استان بیهوده هدر نمی رود و  صرف حاشیه نمی شود . و دچار وضعیتی نمی شویم که حالا هستیم .


متاسفانه ما درک درستی از انجمن در ذهن نداریم  انجمن یعنی جمع شدن افراد ذیربط و دارای مسائل مشترک و درای منافع مشترک  اما با سلیقه های متفاوت که قرار است کارهای صنفی خود را به پیش برند بیش ازین نیاز به توضیح نمی بینم چون که خوانندگان این متن خود دارای سواد اجتماعی بالا و ادعای دمکراتیک هستند و علم و فضلشان بر کسی پوشیده نیست و اینجانب هم بنا ندارم  در دفاع از سیستم های دموکراتیک بیش از این سخن بگویم این جانب با سابقه 12 ساله در سینمای  استان هرمزگان تنها و تنها یک پیش نهاد دارم و دیگر هیچ  .


پیشنهاد نگارنده بدین شرح است :


وقتی که ما می بینیم که حتی مرغداران و گاوداران محترم بندرعباس می توانند زیر یک سقف دور هم جمع شوند و برای خود هیئت مدیره و مدیر عامل تعیین نمایند و مشکلات شان را حل کنند چرا سینما گران که ادعای  فرهنگی بودن را دارند نتوانند ؟! روی سخنم با مدیران و معاونین محترم  فرهنگی استان است


دوستان عزیز ی که  وقتی ما می گوییم انتخابات برگزار نمایید رگ گردنی می شوید و می گویید که نه ! ساختار سینمای جوان کل کشور بدین شکل است . ما می گوییم وقتی که رئیس انجمن سینمای جوانان ایران به صورت تلفنی از شما می خواهد که فردی را به او معرفی کنید که او آنرا به عنوان رئیس انجمن سینمای  جوان بندرعباس منصوب کند  و درست در همین زمان به ایشان بفرمایید  آقا جان یک فرصت یک هفته ای بدهید تا ما یک انتخابات  غیر رسمی برگزار کنیم در بین اعضای انجمن سینما جوان و تمامی سینما گران استان و دراین فرصت یک هفته ای کسانی که تمایل دارند یا توانایی دارند یا علاقه دارند و یا در خود می بینند می توانند  که این کشتی شکسته را به ساحل برسانند  بیایند و کاندید شوند و یک روز را  برای مجمع عمومی غیر رسمی تعیین کنیم و همه بیایند و تاکید می کنم همه بیایند و  نماینده ارشاد هرمزگان باشد و نماینده انجمن سینمای جوان  یا پرسنل و یا کارمندان رسمی این انجمن هم باشند و صورت جلسه کنند و به این عزیزان محترم آقایان و خانمهای که کاندید شده اند فرصتی  حدودا 15 دقیقه ای داده شود تا برنامه هایشان را  برای همه افراد سینما گر شرح دهند و آن عزیزان نیز دست به انتخاب بزنند ( نه اینکه یکهویی از یک نفر پرده برداری کنیم که معلوم نیست می تواند یا نه )  هر کدام از عزیزان که بیشترین رای را آوردند به صورت تلفن یا فکس یا نامه با پست پیشتاز به اطلاع مدیر عامل انجمن سینما جوان  ایران برسد و کارش را آغاز کند .و دعواها تمام شود !


از برکات این سیستم دموکراتیک این خواهد بود که کسانی که به فرد کاندیدا بیشترین رای را داده اند  قطعا بیشترین کمکها را به او نیز در حل و فصل مشکلات خواهند  نمود یعنی موضفند که پای انتخابشان بیاستند نه مثل دوره های  گذشته که کسی گردن نمی گیرد مشکلاتش را .  و  اینگونه   سخت ها آسانتر می شود  کارها به صورت جمعی بهتر پیش می رود   یا حتی با این کار خود به خود سیستم نظارتی را هم ایجاد خواهید کرد یعنی خود اعضا دارند بر کار رئیس نظارت می کنند و در صورت بروز مشکل در طی دو سال دیگر با رای دادان و رای ندادان کارهای خوب و بد آن فرد را تایید یا رد می کنند و این باعث پویایی همه می شود  چه آنکه دارذ  مدیریت می کند چه  آنکه دارد از مدیریت  بهره می برد آنکه مدیریت می کند برای اینکه بتواند مقوبلیت خود را افزایش دهد مجبور به کار و تلاش بیشتر می شود  می شود و ایگونه می شود  که این سیستم ، رشد می دهد و همه دردسرها می خوابد   و انرژی ها ی سینما گران بیهوده صرف حواشی و جنگ و دعواها نخواهد شد  و هر کسی می رود سر جای خودش و حتی باری از دوش ارشاد هم برداشته می شود و  بر دوش  خود سینمای گران می افتد.  متاسفانه ارشاد می خواهد همه بارهای را بردوش  بکشد چون در توانش نیست می شود  وضعیتی که دارید می بینید !


 امیدوارم با درایت مسئولین و  مدیران و معاونین محترم  ارشاد هرمزگان این اتفاق بیافتد تا همگی از برکاتش بهرمند شویم .


نگارنده احسان رضائی  تا زمانی که این ساختار در انجمن سینمای جوانان بندرعباس اصلاح نشود از هر گونه همکاری یدی و فکری معذور می باشد چون  در غیر این صورت باور دارم که بیهوده است و آب در هاون کوفتن است  .


پایدار و پیروز باشید

احسان رضائی –فیلمساز هرمزگانی

 نگاشته‌های پیشین
 • صفحه نخست
 •  
   
  بازدیدکنندگان : 345810
   

   

  موضوع بندی

  آرشیو