X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
دوشنبه 14 مرداد‌ماه سال 1392
دفاع از ساحل

یکم:

مطابق اصل 45 قانون اساسی: «جنگل‌ها ، دریاها، کوه‌ها،ساحل‌ها، رودها،زمین‌های موات وب دون صاحب، بیشه‌زارها، دریاچه‌ها و... جزیی از انفال بوده و در اختیار حاکمیت بوده تا بر طبق مصالح عمومى نسبت به آن‌ها عمل نماید.»

در این اصل قانون اساسی دو چیز به صراحت دیده می‌شود یکی عدم تعلق مالکیت خصوصی بر این موارد و تعلق‌شان به حاکمیت و اصل دوم این که در صورت واگذاری قانونی به بخش خصوصی باید مصلحت عموم مردم در هرگونه واگذاری دیده شود.


دوم:

سال‌هاست که دولت برخی از انفال را به صورت قانونی به اجاره یا تملک افراد یا نهادهای خصوصی در می‌آورد اما سوال اصلی این است که در صورت تضاد این واگذاری‌ها با مصلحت عموم مردم آیانفس این واگذاری‌ها غیرقانونی و باطل نمی‌باشد؟ و این حق مردم نیست بر این واگذاری‌ها که بعضا شفاف هم نیستند معترض باشند؟

در هرمزگان ساحل «نخل ناخدا»ی بندرعباس و ساحل «سورو»ی این شهر نمونه‌ی خوبی از این واگذاری‌هاست که عملا مردم بزرگ‌ترین بندر ایران را از استفاده و بهره‌مندی از دریا محروم کرده و در صورت تمام شدن پروژه‌ها مردم بندرعباس راحتی برای تماشای موج‌های روزانه ی دریا نیز محتاج بخش خصوصی و پرداخت هزینه می‌کند!

در آخرین مورد مخالفت جمعی از شهروندان بندرعباسی با تخریب و واگذاری ساحل سوروی بندرعباس تاکنون راه به جایی نبرده است.


سوم:

در یک حرکت مدنی منسجم و زیبا مردم شهر قشم اما تا این جای کار بر یک نمونه‌ی دیگر از چنین تخریب‌ها و واگذاری‌هایی به ظاهر قانونی، غلبه کرده و فعلا باعث توقف یک فرایند اشتباه شده‌اند.

داستان از این قرار است که منطقه‌ی معروف به «برکه‌های بی‌بی» از دیرباز قسمتی از ساحل این شهر بوده که محل تفریح و دیدارهای مردم محلی بوده است و پس از ایجاد منطقه‌ی آزاد در این جزیره نیز فضای مذکور به عنوان «پارک مرجان» شناخته و به عنوان فضایی برای استفاده‌ی عموم تثبیت گردیده بود.

متاسفانه در یک هفته‌ی گذشته حصارکشی‌هایی در این منطقه صورت گرفت که این شائبه را ایجاد کرد که احتمالا این قسمت از ساحل شهر به دور از چشم و گوش مردم و مسوولان شهرداری جزیره، به بخش خصوصی واگذار شده است. با پیگیری‌های مردم مشخص می‌شود که در حرکتی غیراصولی مدیریت منطقه‌ی آزاد تصمیم گرفته بدون در نظر گرفتن حقوق شهروندان و بدون هیچ‌گونه هماهنگی با شهرداری جزیره، اقدام به واگذاری این قسمت ساحل به بخش خصوصی نماید و در این زمینه حاضر به پاسخگویی و اطلاع‌رسانی هم نبوده است.


چهارم:

پس از آن که اعتراض شهردار و شورای شهر به این حرکت منطقه‌ی آزاد به جایی نرسید در چهار روز گذشته به همت مردم خود جزیره، شهر قشم شاهد یک حرکت مدنی جالب در مخالفت با این اقدام و دفاع از حقوق شهروندان بود. در ابتدا توماری در مخالفت با این اقدام به امضای بیش از 300 نفر از چهره‌های شاخص فرهنگی و بازاری و دانشجویی و...شهر رسید. در کنار آن امام جمعه‌ی شهر نیز به مردم پیوست و در سخنانی خواستار احترام به این خواسته‌ی شهروندان و شهردار و تمکین در برابر شورای شهر که برگزیدگان مردم هستند ، گردید.

در نهایت تصمیم گرفته شد که مردم محلی منطقه، طی حرکتی خودجوش روز جمعه ضمن حضور در منطقه‌ی «پارک مرجان» به شکلی مدنی با برگزاری نماز جماعت مغرب و افطار در فضای ساحلی، مخالفت خود را با این اقدام به صورت آشکار نشان دهند.

امروز نزدیک به 300نفر از مردم برای دفاع از پارک مرجان به این ساحل آمدند تا صدای خود به صورتی آرام و مدنی به گوش مسوولان منطقه آزاد رسانده، آن‌ها را از این اقدام نامناسب منصرف کنند.

نماینده‌ی منطقه آزاد نیز با حضور در جمع مردم محلی قشم قول داده است که با نمایندگان مردم و به خصوص شورای شهر به مذاکره بنشیند تا مشکل به نحوی حل گردد.

فعلا باید منتظر ماند و چشم به حرکت‌های آرام مدنی مردم در دفاع از حق خود داشت.


عکس:ا فطارساده در کنار ساحل در دفاع از ساحل/قشم/جمعه 11مرداد 92

منبع وبلاگ لاتیدان
نگاشته‌های پیشین
 • صفحه نخست
 •  
   
  بازدیدکنندگان : 346015
   

   

  موضوع بندی

  آرشیو